از شاگرد لکان بیاموزیم

دو شب پیش در جلسه‌ای شرکت کردم که از طریق ویدئو کنفرانس به سخنان آقای Gérard Pommier و دکتر حسن مکارمی که زحمت ترجمه را هم می‌کشید، گوش دادیم.
آقای دکتر جرارد پومیر روانپزشک و روانکاو فرانسوی است که شاگرد لکان بوده‌است و توسط او آنالیز هم شده‌است.
او صحبت‌هایش را از جایی شروع کرد که همه‌ی درمانگران تحلیلی باید خودشان آنالیز شده‌باشند وگرنه در طول جلسه مشکلات مراجع و مشکلات خودشان باهم مخلوط می‌شود.
او گفت خیانت بزرگی که به فروید و لکان شده‌است توسط آن دسته از روانکاوانی رخ داده که می‌گویند درمانگر باید غیرفعال باشد و بنشیند و گوش کند. او شوخی‌ای هم کرد و گفت یکی از روانکاوان که مراجع و خودش از دو درب مختلف وارد اتاق می‌شدند، ۳۰ سال لباسش را حتا عوض نکرده‌بود تا مراجع تغییری احساس نکند!
آقای پومیر می‌گفت لکان هیچ‌وقت چنین نبود و هرگاه اشتباه می‌کرد معذرت می‌خواست.
هنر روانکاو این است که اگر دوست داشته شد، بداند این خود فرد روانکاو نیست که مورد عشق واقع شده‌است.
روانکاو موضوع [ابژه] انتقال [transference] نیست، بلکه خدمت‌گزار این انتقال است. روانکاو باید در خدمت آنالیزاند باشد نه ارباب او. روانکاو سوژه است و آگاهانه می‌پذیرد که کشته شود و مورد خشونت قرار بگیرد.
او از انواع تفسیرها و تعبیرهایی که لکان در اتاق درمان استفاده می‌کرد صحبت کرد و گفت کار روانکاو در مرتبط کردن اتفاق‌های امروز با خاطرات گذشته شبیه یک تفسیر شاعرانه است.
از میل‌ها و خواهش‌هایی گفت که موضوع ندارند! [ما در پست خسروشکیبایی در موردش صحبت کردیم] این میل‌ها آنقدر تکرار می‌شوند تا آزاد شوند.
گویی میل هم هست هم نیست!
مانند مردی که درحال شکایت، اطاعت هم می‌کند! [برای شما این الگو در جامعه‌ی ما آشنا نیست؟]
از نظر او اگر این تناقض و تعارض در اتاق درمان به مراجع با نوعی تفسیر همراه با شوخی و طعنه انعکاس یابد، باعث خنده‌ی او می‌شود و این «خنده» بسیار مؤثر است.
بعد از جلسه من از اینکه آقای پومیر هنگام پاسخ‌ها نظر لکان را می‌گفت و همینطور نظر متفاوت خودش را نیز مطرح می‌کرد، لذت بردم. کسی که شاگرد و آنالیزاند لکان بوده‌است و خودش در گفتمان_ ربابی با وی گرفتار نشده‌است.

نوشته های مرتبط

یه پایان تلخ

در کتاب وقتی نیچه گریست اروین یالوم می‌نویسد:‘’ نیچه فریاد زد: امید؟ امید مصیبت آخرین است! وقتی جعبه‌ی پاندورا باز شد و بلایایی که زئوس در آن گنجانده

ادامه مطالعه کردن

مامان عاشقتم!

در روانکاوی وقتی از مادر صحبت می‌کنیم، انگار از ابتدای تاریخ می‌گوییم. همه‌چیز از آنجایی شروع می‌شود که مادری قصد باردار شدن می‌کند. اینکه

ادامه مطالعه کردن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.