گروه‌درمانی کتاب چگونه انجام می‌شود


اینجا قصد دارم برایتان از گروه درمانی و فواید آن صحبت کنم.
اروین یالوم تعدادی از عوامل و اصول درمانی را در گروه‌درمانی بیان می‌کند:
1. فراگیری (خارج شدن از انزوا)
2. نوع دوستی
گروه درمانی محلی است که اعضا می توانند به یکدیگر کمک کنند و تجربه اینکه از مسیر گفتگو در گروه بتوانیم چیزی را به شخص دیگری بدهیم عزت نفس فرد را بالا می‌برد و به توسعه سبک های مقابله سازگارتر و مهارت های بین فردی کمک می‌کند.
3. القای امید
در یک گروه با اعضای متنوع که در مراحل مختلفی از توسعه یا بهبودی هستند، یک عضو می تواند از فرد دیگری که بر مشکلاتی که او هنوز با آن دست و پنجه نرم می کند، غلبه کرده است الهام گرفته و تشویق شود.
4. انتقال اطلاعات و تجربه بین اعضا
5. کمکهای اصلاحی از تجربه اولیه خانواده
اعضا بعضی اوقات به طور ناخودآگاه در یک فرآیند که نوعی انتقال (transference) خاص در روان درمانی گروهی است، گروه درمانگر و سایر اعضای گروه را به‌جای والدین و خواهر و برادر خود در نظر می گیرند. تفسیر و تعبیر درمانگر می تواند به اعضای گروه كمك كند تا در مورد تأثیر تجربیات كودكی بر شخصیت خود فهمیده و آنها یاد بگیرند كه از تکرار ناخودآگاه الگوهای تعاملی غیرمفید گذشته در روابط امروزی خودداری كنند.
6. توسعه فنون معاشرت
گروه درمانی، محیطی امن و حمایتی را برای اعضا ایجاد می کند و به آنها این جسارت را می‌دهد تا به گسترش رفتارهای بین فردی و بهبود مهارتهای اجتماعی شان بپردازند.
7. رفتار مدل‌سازی شده
8. انسجام گروهی
9. عوامل اگزیستانسیال (پذیرش مسؤلیت زندگی خود)
10. تخلیه هیجانی (کاتارسیس)
11. یادگیری بین فردی از طریق تعامل با یکدیگر
12. خودشناسی

حالا که با شفابخشی گروه‌درمانی بیشتر آشنا شدیم برایتان از نقش کتاب در گروه می‌گویم.


کتاب نقش یک موضوع (object) و کاتالیزور را در گروه دارد و ضمن ایجاد چسبندگی بیشتر خود نیز مستقلا موضوعی برای فرافکنی توسط اعضا می‌شود.


پیشنهاد مطالعه:

نوشته های مرتبط

یه پایان تلخ

در کتاب وقتی نیچه گریست اروین یالوم می‌نویسد:‘’ نیچه فریاد زد: امید؟ امید مصیبت آخرین است! وقتی جعبه‌ی پاندورا باز شد و بلایایی که زئوس در آن گنجانده

ادامه مطالعه کردن

مامان عاشقتم!

در روانکاوی وقتی از مادر صحبت می‌کنیم، انگار از ابتدای تاریخ می‌گوییم. همه‌چیز از آنجایی شروع می‌شود که مادری قصد باردار شدن می‌کند. اینکه

ادامه مطالعه کردن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.